Tarihçe

Beğendik Mağaza İşletmeleri Tic. ve San. A.Ş. Perakende sektöründe hizmet vermek amacıyla ilk mağazasını 1986 yılında Kayseri'de açmıştır. Kurulduğu yıl olan 1986 bu yana perakende sektörüne yenilikleri getiren Beğendik dört kuşaktır ticaretle uğraşan köklü bir gelenekten beslenmektedir.

1993 yılında Ankara Kocatepe mağazasını hizmete açarak büyümeye başlayan şirketin bugün Ankara, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Konya ve Bursa illeri olmak üzere toplam 6 ilde 45 mağazası bulunmaktadır.  Türkiye'de ilk defa departman mağazacılığı yapan, barkod sistemini sektörle tanıştıran, ilk defa öz markalı ürünleri raflarına taşıyan, ilk sadakat kartını çıkaran ve bu karta Türkiye'de peşin fiyatına taksit uygulamasını ilk getiren mağaza ünvanını günümüzde de korumaktadır. Beğendik sektöre yeni açtığı mağazalarla birlikte ilkleri getirmeye devam etmektedir. Buna en güzel örnek Çayyolu, Yaşamkent ve Bursa mağazaları olmuştur.

Çayyolu mağazasında çikolata üretiminden mandıraya, makarna üretiminden topraksız tarıma bir çok yeniliği bir arada görmek mümkündür. %75’i taze ürünlerden oluşan mağazada zengin mutfağıyla yeme-içme hizmetleri veren restoran, süpermarket, çocuk oyun alanı, çocuk restorantı yer almaktadır. Mağaza görsel açıdan da diğer mağazalardan çok farklı bir konsepte sahip olma özelliğini de içinde barındırmaktadır.  Mağaza içerisinde  bir birinden farklı binlerce çeşit ağaç yer almaktadır.Tüm kurumsal çalışmalar bu mağazaya özel tasarlanmıştır. Konsept bakımından Türkiye’de ilk olma özelliğini taşımaktadır.

Beğendik, Dünya Perakende ödülleri ve Avrupa iş ödülleri kapsamında Ankara Çayyolu mağazasıyla 1200 metrekare ve üzeri mağazacılıkta, mağaza dizaynı kategorisinde ilk 5 finalist arasına girmiştir. Beğendik adını Dünya markaları arasında duyuran ilk yerli marka  olma özelliğiyle Türkiye’nin gurur kaynağı olmuştur.